Protokół


PROTOKÓŁ

z Sesji Nr XVI/2008 Rady Gminy w Ustroniu Morskim

z dnia 31 marca 2008r.

 

                                                                                                                                                                    

 

            Otwarcia XVI Sesji Rady Gminy w Ustroniu Morskim dokonał jej Przewodniczący Andrzej Basarab. Powitał przybyłych radnych, przedstawicieli Urzędu Gminy, mieszkańców oraz przybyłych przedstawicieli Rady Sołeckiej Strachomino. W sesji uczestniczy 14 radnych, nieobecny radny Piotr Borkowski (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu).

 

Proponowany porządek obrad:

  1. Sprawy organizacyjne:

a)      otwarcie sesji i stwierdzenie quorum;

b)      przyjęcie protokołu Nr XV/2008 z dnia 31 stycznia 2008r.

  1. Informacja Wójta Gminy z działalności w okresie międzysesyjnym; dyskusja.
  2. Przedstawienie projektów uchwał:

1)      w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008r.; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 1

2)      w sprawie zmian w Gminnym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2008; dyskusja, podjęcie uchwały - druk nr 2

3)      w sprawie: poręczenia przez Gminę Ustronie Morskie weksla ,,in blanco” wystawionego przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie tytułem zabezpieczenia spłaty kwoty pożyczki inwestycyjnej udzielonej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w kwocie 855.880,00 złotych ( słownie: osiemset pięćdziesiąt pięć tysięcy osiemset osiemdziesiąt złotych i 00/100 ) w związku z realizacją przedsięwzięcia pn.: ,, Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”, powiększonej o kwotę odsetek; dyskusja, podjęcie uchwały – druk
nr 3

4)      w sprawie ustalenia na terenie Gminy Ustronie Morskie miejscowości,
w których pobiera się opłatę miejscową; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 4

5)      zmieniająca uchwałę w sprawie określenia opłaty miejscowej; dyskusja; podjęcie uchwały – druk nr 5

6)      zmieniająca uchwałę w sprawie poboru podatków lokalnych w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wynagrodzenia za inkaso; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 6,

7)      zmieniająca uchwałę w sprawie wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 7,

8)      w sprawie wydzierżawienia nieruchomości w Ustroniu Morskim; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 8,

9)      w sprawie zamiany nieruchomości położonych w Ustroniu Morskim przy
ul. Rolnej; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 9,

10)  w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2008 – 2010 dla Gminy Ustronie Morskie, dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 10,

11)  w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 11

 

12)  w sprawie skargi na Wójta Gminy; dyskusja, podjęcie uchwały – druk nr 12.

 

13)  w sprawie zatwierdzenia realizacji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustroniu Morskim partnerskich projektów systemowych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 20013 Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, współfinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego; dyskusja, podjęcie uchwały.

 

 

  1. Głos mieszkańców.
  2. Interpelacje, zapytania.
  3. Wolne wnioski.
  4. Zamknięcie sesji.

 

-       do przesłanego porządku obrad wraz z zawiadomieniem o terminie i miejscu sesji oraz materiałami na XVI Sesję Rady Gminy w Ustroniu Morskim uwag nie wniesiono;

-       protokół Sesji Nr XV/2008 z dnia 31 stycznia 2008r. został przyjęty jednogłośnie – 14 głosów „za”;

-       Rada Gminy przyjęła jednogłośnie – 14 głosów „za” uzupełnienie protokołu z Sesji Rady Gminy na XII/2007 z dnia 29.10.2007r., którego kserokopia stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Rady udzielił głosu przybyłym gościom z ościennej gminy Strachomino, którzy przedstawili swój problem.

Sołtys Wsi Strachomino Pani Renata Łuczak przedstawiła problem dotyczący spraw związanych z ochroną środowiska oraz serię zdjęć z wyglądem pól. Problem ten dotyczy obu gminy, zarówno Strachomino jak i Ustronia Morskiego. Od pewnego czasu na ich pola wywożone są odpady z oczyszczalni w Jamnie, jest to osad. Mieszkańcy wyrażają sprzeciw na te działania. Z uzyskanych informacji od Agencji Własności Rolnej. W ostatnią sobotę mieszkańcy zablokowali dojazd i nie pozwolili na rozprowadzenie odpadów. Pan Ryl i Pan Obroki chcą zrzucić 4000 t osadu mokrego, a to zatruje całkowicie wody gruntowe. Już obecnie zrzucono 80 t osadu na 10 ar. Wieś nie dopuści do tego i chociaż Pan Obroki ma zięcia adwokata społeczeństwo nie ustąpi. Pani sołtys zwróciła się o pomoc do władz gminnych, do Rady Gminy.

Radny Marek Rojek poinformował zebranych, iż wraz z sołtysem Rusowa Miłosławem Mitkowskim dokonał wizji tego terenu. Fetor jest okropny. Są zagrożone wody gruntowe. Częściowo ziemia należy też do mieszkańców Rusowa. Taka sytuacja może zagrozić środowisku, zdrowiu a może nawet życiu. Należy pomóc i interweniować. Policja koszalińska nie reagowała na wezwania, trzymała wręcz przeciwną stronę, nie podobała im się blokada drogi dojazdowej do pól.

Wójt Gminy poinformował zebranych, iż otrzymał informację od Rady Sołeckiej Strachomino oraz od radnego Marka Rojka. Podjął działania w tym kierunku. Wójt, Przewodniczący Rady i Kier. Ref. Ochrony Środowiska Grzegorz Czachorowski pojechali na miejsce zdarzenia i potwierdzili fakt zrzutu osadu. Wójt Gminy przeprowadził rozmowę z Karniszewicami i Koszalinem. Agencja Własności Rolnej nie wydawała zgody na wywóz osadu na dzierżawione od nich grunty. Pan Obroki zwracał się do nich z pismem, ale nie otrzymał zgody. Zostały przeprowadzone badania gleby i wyniki tych badań nie wskazują na zagrożenie, ale Wójt tę ocenę poddaje w wątpliwość, gdyż nie wiadomo, z którego miejsca badano ten osad. Agencja zobowiązała się, iż wezwie przewoźnika, po czym wyda decyzję. W piątek, wbrew zakazowi Agencji osad nadal był wywożony. Wójt zwrócił się do policji o wstrzymanie wywozu. W dniu dzisiejszym o godz. 1000 w AWR w Koszalinie odbędzie się spotkanie stron w tej sprawie. Stanowisko gminy jest jasne – gmina nie chce osadów, nie wyrażamy na to zgody. Jeżeli gmina Mielno chce to robić to proszę bardzo, ale na swoim terenie. Wójt poinformował zebranych, iż oni szukają miejsc na osad po całym województwie zachodniopomorskim. Pan Obroki nie ma zgody od Agencji, grozi to wymówieniem dzierżawy. Te osady szkodzą środowisku. Gmina Ustronie Morskie jest gminą ekologicznie czystą, gminą turystyczną. Za ochronę środowiska gmina uzyskuje wysokie oceny i Wójt nie chciałby, aby to się zmieniło

Komendant Posterunku Policji w Ustroniu Morskim Dariusz Januszewski poinformował, iż w dniu 28 marca 2008r. wpłynęło zawiadomienie z Urzędu Gminy. Wszczęto postępowanie wyjaśniające czy nie zostało popełnione przestępstwo. Czynności sprawdzające są u prokuratora w Kołobrzegu. Jest problem, gdyż drogi dojazdowe należą do gminy Będzino, a grunty położone są w gminie Ustronie Morskie. Analizują zebrane dokumenty, po zapoznaniu się z ustawą o ochronie środowiska okazuje się, że jest zapis o możliwości wylewania osadów. Są prowadzone czynności, sprawa będzie wyjaśniana.

Radny Marek Rojek stwierdził, że jest dla niego dziwne, że dzierżawcy gruntu bez zgody jego właściciela wywożą osady, a policja praktycznie nie reaguje. Jeszcze tydzień takich działań i zatrują środowisko. Trzeba działać jak najszybciej, ten problem musi być rozwiązany.

(godz. 922 na salę przybył radny Piotr Borkowski – obecnych 15 radnych).

            Grzegorz Czachorowski – Urząd Gminy stwierdził, że firma wywozowa ma umowę z Panami Obrockim i Rylem, tym samym mają uprawnienia. Jednak najważniejsze, że właściciel nie zezwala wjazdu na swój teren, to najbardziej istotne w tej sprawie.

            Przewodniczący Rady Andrzej Basarab stwierdził, że na dzień dzisiejszy jest zakaz właściciela terenu na wjazd na grunt i zrzut osadów. Obawia się, że jeżeli nie będzie szybkiego działania to sprawa ta zostanie rozmyta. Należy zmierzyć się z problemem i znaleźć rozwiązanie.

            Sołtys Wsi Strachomino poprosiła, aby gmina Ustronie Morskie wystąpiła do Wojewódzkiej Ochrony Środowiska z prośbą o kolejne badanie gruntu. Musi to być złożone oficjalną drogą, poprzez Urząd. Rada Sołecka nie ma takich uprawnień.

 

Przewodniczący podziękował przybyłym za obecność na sesji i przedstawienie problemu. Goście oraz Komendant Komisariatu opuścili salę obrad.

 

 

Ad 2. Informacja Wójta Gminy z działalności za okres międzysesyjnym.

 

 

Wójt Gminy w sposób chronologiczny przedstawił wydarzenia, jakie miały miejsce od ostatniej sesji tj. od dnia 31 stycznia br.

·     31.01.2008r. – XV Sesja Rady Gminy w Ustroniu Morskim;

·     04.02.2008r. – Walne Zebranie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu. Wójt Gminy wystąpił o uregulowanie spraw majątkowych, ciągle brak ostatecznego rozwiązania. Miasto Kołobrzeg nie chce przejąć majątku, aby gminy nie zdominowały miasta. Jest także problem z planem zagospodarowania przestrzennego. MWiK chcą działać na tyle na ile będzie środków z amortyzacji, które jednak są niskie. W związku z tym mogą być problemy z podłączeniem wody i ścieków. Byłą propozycja zmniejszenia amortyzacji – ustalono 1,5% dla gmin. Gmina zgłosiła 6 zadań do wykonania, na rok bieżący będzie zrealizowana ul. Wczasowa. Gmina stoi na stanowisku, aby teraz wydawać warunki zabudowy, gdyż ludzie chcą się budować, a włączać się będą systematycznie.

·     04.02.2008r. – odbyło się spotkanie semestralne w Zespole Szkół w Ustroniu Morskim. W spotkaniu udział wziął Wójt i Przewodniczący Rady Gminy.

·     05.02.2008r. – Wójt miał spotkanie z nową Prezes Agrosocu Poznań w sprawie zagospodarowania ul. Nadbrzeżnej. Była tam ciągła walka o handel. Okazało się po sezonie, że został ogromny bałagan. Pełno śmieci, krajobraz jak po bitwie. Pani Prezes chce uporządkować sprawę dzierżaw.

·      

·     07.02.2008r. – spotkanie z p. Holem z Urzędu Marszałkowskiego w sprawie boiska sportowego i euroboiska. Gmina w Urzędzie Marszałkowskim ma przychylną atmosferę. Natomiast problemem jest Zakład Gazowniczy, który nie chce przełożyć istniejącej instalacji na szkolnym boisku.

·     07.02.2008r. – odbyło się posiedzenie Komisji spraw Społecznych i Porządku Publicznego

·     08.02.2008r. – miał miejsce Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów w miejscowości Tuczno k/Mirosława. Okazuje się, że wnioski o dotacje na budowę dróg będzie można składać dopiero w miesiącu grudniu. Gmina chce ich złożyć jak najwięcej wniosków, choć szanse dla małej gminy są znikome. Dobrze, że Gmina Ustronie Morskie przystąpiła do Parsęty. Pojawił się nowy program „Południowy Bałtyk”, z wnioskami wystąpią wspólnie trzy gminy” Miasto Kołobrzeg, Gmina Kołobrzeg i Gmina Ustronie Morskie.

·     12.02.2008r. – Wójt odbył spotkanie z przedstawicielami Zakładu Energetycznego, które dotyczyło zmian cen za energię. Ponadto poinformowano, że prawdopodobnie zaprzestaną produkcji żarówek neonowych.

·     13.02.2008r. – przybyła z wizytą delegacja z Niemiec Z Barnim, celem omówienia obchodów 10 – lecia współpracy. Na Dni Ustronia Morskiego chcą zafundować zegar słoneczny, jego lokalizację wybrano przy ośrodku zdrowia w Ustroniu Morskim.

·     13.02.2008r. – Wójt Gminy odbył spotkanie z dyrektorem banku w sprawie uzyskania środków na sfinansowanie budowy Centrum Sportowo – Rekreacyjnego. Gmina szuka możliwości finansowych.

·     14.02.2008r. – odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

·     15.02.2008r. – odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.

·     15.02.2008r. – w Powiatowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu miało miejsce podsumowanie 2007r. w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Gmina Ustronie Morskie znalazła się na czołowym miejscu.

·     15.02.2008r. – w Gminnym Domu Kultury w Ustroniu Morskim odbył się Koncert Walentynkowy.

·     18.02.2008r. – w Ustroniu Morskim odbyło się zebranie sprawozdawcze Rady Sołeckiej

·     19.02.2008r. – Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady odbył spotkanie z przedstawicielem Starostwa Powiatowego p. Kielnikiem odnośnie budowy dróg powiatowych: budowa chodnika przy ul. Polnej , budowa chodnika do Czerwonej Rzeczki oraz wniosek Przewodniczącego Rady o zabezpieczenie drogi do Sianożęt (pod górkę) przy ul. Lotniczej, a także remont przystanku PKS w Rusowie.

·     19.02.2008r. – zebranie wiejskie w Sianożętach.

·     21.02.2008r. – Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady przy udziale Radcy Prawnego oraz przedstawiciela inwestora zastępczego z Człuchowa odebrał dokumentację techniczną od Firmy Mitex.

·     23.02.2008r. – w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim miało miejsce podsumowanie warsztatów plastycznych Pt. „Malowane na jedwabiu” w wykonaniu Doroty Waligóry.

·     25.02.2008r. – Wójt Gminy uczestniczył w otwarciu oddziału laryngologicznego w szpitalu w Kołobrzegu.

·     26.02.2008r. – odbyło się zebranie wiejskie w Kukini.

·     26.02.2008r. – miało miejsce podpisanie umowy na oświetlenie ul. Rybackiej w Ustroniu Morskim.

·     28.02.2008r. – gmina przeznaczyła 2000,00 zł dla dzieci ze szkół na paczki świąteczne

·     28.02.2008r. – miało miejsce spotkanie przedstawicieli rodzinnych ogrodów działkowych z Prezydentem Kołobrzegu odnośnie nowej ustawy o ogrodach działkowych.

·     29.02.2008r. – odbyło się zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rusowie.

·     19.02.-28.02.2008r. miała miejsce kolejna kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej odnośnie terenów Pana Waksundzkiego i terenów Bagicza Baltic Center. Było to
z inicjatywy jednego z radnych naszej gminy. Jest to niepoważne, te sprawy były czterokrotnie sprawdzane, w tym przez prokuraturę, a ciągle się do tego wraca. Każda kontrola zajmuje wiele czasu, zajęte są wydziały i pracownicy.

·     01.03.2008r. – odbyło się zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ustroniu Morskim.

·     03.03.2008r. – miał miejsce przetarg na wybór inwestora zastępczego dla budowy centrum turystyczno-sportowego w Ustroniu Morskim. Złożono 3 oferty. Przetarg wygrali przedstawiciele z Człuchowa.

·     03.03.2008r. – odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące obchodów Dni Ustronia Morskiego, świąt 1 – 3 Maja.

·     03.03.2008r. – odbyło się zebranie wiejskie w Rusowie.

·     04.03.2008r. – miało miejsce spotkanie z Panią Małgorzatą Czarnotą w sprawie planu zagospodarowania Bagicza. Gmina żąda ostatecznie poprawionego dokumentu, w takiej formie, aby można go było przedstawić radnym. Już najwyższa pora, aby ta inwestycja ruszyła.

·     08.03.2008r. – odbył się Koncert w Gminnym Domu Kultury z okazji Dnia Kobiet.

·     11.03.2008r. – odbyło się posiedzenie Stowarzyszenia Droga S-11. Coraz więcej osób wykupuje tereny pod tę inwestycję i dzieli je na działki. Mieszkańcy chcą się budować, a nie mogą uzyskać decyzji, gdyż brak studium. Przedstawiciele Dyrekcji Dróg Krajowych zadeklarowali, iż do końca bieżącego roku studium zostanie uchwalone. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2014 – 2020.

·     12.03.2008r. – posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

·     12.03.2008r. – kolejne spotkanie z przedstawicielami RZI Człuchów w sprawie budowy basenów.

·     14.03.2008r. – Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy odbyli spotkanie z Zespołem Likwidacyjnym spółki wodno-ściekowej. Spotkanie odbyło się przed Walnym Zgromadzeniem. Stanowisko Gminy jest twarde, spółka musi być już ostatecznie rozwiązana..

·     14.03.2008r. – odbył się przetarg na zakup samochodu osobowego na potrzeby komunalne.

·     14.03.2008r. – odbyło się zebranie wiejskie w Gwiździe. W zebraniu uczestniczyła Dyrektor  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji p. Dymecka. Wyjaśniano sprawę inwestycji kanalizacji i wodociągów.

·     15.03.2008r. – odbyło się Walne Zgromadzenie spółki wodno-ściekowej. Zapadły decyzje, że do końca miesiąca marca ma zostać gminie przekazany cały majątek.  Ostateczny termin likwidacji spółki to 26 kwietnia br.

·     17.03.2008r. – miała miejsce uroczystość 63 Rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu. Odbyła się Msza Polowa. Wyszła taka sytuacja, że zaproszenia na tę uroczystość otrzymywali Wójtowie, Burmistrze i Przewodniczący Rady. W naszym przypadku zaproszenie takie otrzymał Wiceprzewodniczący, ale niestety nie uczestniczył w tym święcie.

·     18.03.2008r. – odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Społecznych i Porządku Publicznego.

·     18.03.2008r. – odbył się przetarg na przebudowę ulic w Sianożętach. Łącznik ul. Lotniczej z ul. Kwiatową.

·     19.03.2008r. – Wójt Gminy uczestniczył w Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia Pomerania. Złożono informację o możliwości pozyskiwania środków unijnych. Uruchomiono kolejne dwa programy: Interreg IV i Bałtyk Południowy.

·     25.03.2008r. – Wójt Gminy uczestniczył w posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia w Kołobrzegu.

·     28.03.2008r. odbyło się kilka spotkań:

1)      Warszawa, Pracownia Planistyczna Tiepłowa w sprawie dokumentacji technicznej MITEX-u.  W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Gminy Pan Adam Budka  oraz pracownik Urzędu Gminy Pan Zbigniew Oleksiewicz. Termin przygotowania dokumentacji do przetargu – koniec maja br.

2)      Kołobrzeg, spotkanie z Prezydentem Miasta w sprawie budowy ścieżki rowerowej. Gminę reprezentowała Skarbnik Gminy Pani Jolanta Włodarek.

3)      Wójt Gminy uczestniczył w odbiorze samochodu gaśniczo-ratowniczego dla Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Wójt przedstawił podziękowanie dla gminy Ustronie Morskie za partycypowanie w kosztach.

 

Dyskusja nad informacją

 

Wiceprzewodniczący Rady Tomasz Stanisławczyk odniósł się do kilku spraw:

1)      Odnośnie budowy basenów, – kiedy odbędzie się przetarg i zostanie wyłoniony nowy wykonawca?

2)      Co w sprawie budowy budynku socjalnego? Termin jej rozpoczęcia przesuwa się coraz bardziej.

Wójt Gminy odpowiedział, iż ma nadzieję, ze nowy wykonawca oraz rozpoczęcie tej inwestycji nastąpi jeszcze w tym roku. Jest duże zainteresowanie tym tematem. W najbliższych dniach tj. 7.04.2008r. przyjeżdżają do nas Szwedzi.

Sprawa budynku socjalnego – firma miała wejść na plac budowy we wrześniu 2007r., a zakończyć w czerwcu br. Nadal jednak nic się nie dzieje. Gmina wystosowała dwa bardzo ostre pisma.

 

Radca PrawnyPani Monika Kwiatkowska – poinformowała radnych, iż upływa ostateczny termin wykonania umowy. Obecnie gmina ma tylko jedno wyjście. Jeżeli firma nie odpowie na ostatnio przesłane pismo to gmina wezwie ich do odstąpienia umowy, a następnie wystąpi na drogę sądową.

Ze strony gminy zostały spełnione wszystkie warunki, od zabezpieczenia mediów do pozwolenia na budowę. Gmina robi wszystko, aby tego wykonawcę skłonić do współpracy.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że temat ten jest gorący, należy się uzbroić w cierpliwość. Jest to niezależne od działań gminy.

 

Ad 3. Przedstawienie projektów

 

Druk nr 1 – projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy przedstawiła Skarbnik Gminy Pani Jolanta Włodarek.

I.                   Zmiany po stronie dochodów polegające na zwiększeniu o kwotę 509 408,40,-zł dokonano w związku:

 

Dział 600

  • 600,-zł – ze zwiększenia dofinansowania z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na realizację zadania inwestycyjnego Pt. przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Rusowie.

Dział 750

  • 6 270,-zł – z pismem Wojewody Zachodniopomorskiego z 20 lutego 2008 r. w sprawie określenia kwot dochodów związanych z realizacją zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego szczebla gminnego (dochody z tytułu dowodów osobistych).
  • 100 000,-zł – prognozowane dofinansowanie przez PFRON zakupu mikrobusu dla  niepełnosprawnych w ramach projektu „Uczeń na wsi”. Wniosek uzyskał akceptację. Gmina planuje dofinansować kwotę ok. 40.000 zł (ujęto po stronie wydatków w dz. 750, rozdz. 75023, par. 6060) .

Dział 751

  • - 69,00,-zł – zmiana planu dochodów związanych z aktualizacją stałego spisu wyborców w 2008 roku, zgodnie z pismem Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Koszalinie nr KBW-DKS-420/25/RW/08 z 25.02.2008 r.

Dział 756

  • 221 088,00,-zł – z prognozowanym wpływem kwoty rekompensującej utracone dochody z tytułu zwolnień określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych za 2007 rok.

Dział 758

  • 92 517,-zł – z pismem Ministra Finansów Nr ST3/4820//08 z 12.02.2008 r. w sprawie ostatecznej wysokości subwencji oświatowej na 2008 rok.
  • 41 418,40,-zł – w związku z wpływem kwot nie wykonanych w 2008 roku w ramach realizacji wydatków niewygasajacyh 2007 roku, patrz wydatki dz. 750, 758 i 900.

Dział 853

  • 55 584,-zł – z prognozowanym wpływem w 2008 roku dotacji w związku z realizacją przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Ponadto dokonano zmiany planu dochodów w klasyfikacji budżetowej jn.:

  1. rozdz. 71035 par. 0490 na rozdz. 71095 par. 0830 – Pismo MF, Dep. Finansów Samorządu Terytorialnego Nr ST1-4800-95/2006/134 z 31.01.2006 r.
  2. rozdz.70005 par. 0470 na rozdz.75618 par. 0490 – Uchwała KI RIO nr 23/608/2005 z dnia 13.10.2005r.
  3. rozdz. 80104 par. 0910 na rozdz. 80104 par. 0920 – Pismo MF Nr ST1-4800-17/2001 z 08.02.2001 r., Nr ST1-4800-417/01 z 12.07.2001 r., Pismo MF Dep. Finansów Samorządu Terytorialnego Nr ST1-4834-445/2006/638 z 09.05.2006 r.

 

II.                Zmiany po stronie wydatków polegające na zwiększeniu o kwotę 275 349,40,-zł dokonano w związku:

 

Dział 600

  • Przesunięcie planu wydatków w ramach par. 4210 i 4300 z przeznaczeniem na wykonanie ścieżki rowerowej w miejscowości Bagicz (27.000 zł).

Dział 700

  • 50 000,-zł – zwiększenie środków na wykup gruntów przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy pod budowę dróg gminnych – środki zabezpieczono  z dochodów rozdz. 75615, par. 2680.

Dział 750

  • 6 626,23,-zł – patrz dochody dz. 758 - przesunięcie środków z niewykonanych w 2008 r. wydatków niewygasających 2007, środki przeznaczone na zakup materiałów i wyposażenia do Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Gminy.
  • Przesunięcie planu wydatków w ramach par. z przeznaczeniem na koszty obsługi prawnej gminy w okresie III-XII 2008 (60.000 zł)  oraz na wywóz nieczystości  z Urzędu Gminy (700 zł).
  • 38 640,-zł – zwiększenie środków na wypłatę odprawy emerytalnej (przesunięcie środków w ramach rezerwy ogólnej).
  • 5 600,-zł – zabezpieczenie wydatków na odszkodowania z tyt. braku w gminie lokali socjalnych (przesunięcie środków w ramach rezerwy ogólnej) – środki zabezpieczono z dochodów rozdz. 75615 par. 2680.
  • - 10 000,-zł – zmniejszenie środków na usługę wykonania audytów energetycznych oraz niezbędnej dokumentacji technicznej do projektu Pt. „Termomodernizacja budynku administracyjnego Urzędu Gminy w Ustroniu Morskim”  - brak akceptacji wniosku.
  • 140 000,- zł – wprowadzenie środków na zakup mikrobusu (dofinansowanie ze środków PFRON) – środki zabezpieczono z dochodów rozdz. 75615 par. 2680.
  • 11 000,- zł – wprowadzenie środków na „Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Ustronie Morskie na lata 2008-2013 (dokumentacja niezbędna do składania wniosków o środki UE na inwestycje gminy) – środki zabezpieczono z dochodów rozdz. 75615, par. 2680.

Dział 751

- 69,-zł – patrz dochody,  zmiana planu wydatków związanych z aktualizacją stałego spisu wyborców w 2008 roku, zgodnie z pismem Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Koszalinie nr KBW DKS-420/25/RW/08 z 25.02.2008 r.

Dział 758

- 44 240,-zł – zmiana między dz. 758 i 750, zmniejszenie rezerwy na wydatki bieżące z przeznaczeniem na odszkodowania z tyt. braku w gminie lokali socjalnych oraz wypłatę odprawy emerytalnej. 31 615,80,-zł – patrz dochody dz. 758 - zwiększenie rezerwy inwestycyjnej w związku z niewykonaniem planu wydatków niewygasających 2007 roku (dot. zadania inwestycyjnego Pt. Przebudowa ul. Wschodniej w Sianożętach).

 

Dział 801

2 000,-zł – patrz dochody, zwiększenie środków w związku z otrzymaniem darowizny (Fundacja Bank Dziecięcych Uśmiechów) na zakup art. spożywczych dla 93 uczniów Szkoły Podstawowej w Ustroniu Morskim. 7 000,-zł – przeznaczenie środków na wydatki związane z realizacją projektu Pt. Tropem Lisa – warsztaty dziennikarskie.  11 000,-zł – przeznaczenie środków na wykonanie studiom wykonalności dla projektu Pt. Budowa Gimnazjum w Ustroniu Morskim w celu możliwości aplikacji o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Dział 900

1 000,-zł – zwiększenie środków na zakup przyczepy wyładowczej (plan przed zmianą 20.000 zł). Przesunięcie między par. 4210 i 6060 w związku z zakupem inwestycyjnym pilarki tarczowej i kosy spalinowej. (9.400 zł). 1 176,37,- zł – patrz dochody dz. 758 - przesunięcie do budżetu 2008 r. planu wydatków niewygasających 2007 roku (dot. zakupu koszty - wpływy z opłaty produktywnej).

Dział 921

Przesunięcie środków między par. 4300, 4420 i 6060 na zakup zestawu komputerowego z oprogramowaniem do sekretariatu Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim  oraz podróże służbowe zagraniczne (wniosek Dyr.  GOK z dnia 7.03.2008 r.) 24 000,-zł – planowany wpływ darowizn na działalność kulturalną.

 

Ponadto dokonano urealnienia planu wydatków w par. 4040 - dodatkowe wynagrodzenie roczne w rozdziałach: 63003, 75011, 75095, 75412, 75414, 75647, 80113, 85195, 90002, 92601 (przesunięcie środków na bieżącą działalność w ramach danej klasyfikacji budżetowej).

 

W załączniku nr 4 urealniono poz. „nadwyżki z lat ubiegłych”. Wynik finansowy roku 2007 (deficyt 2.802.925,59 zł) oraz o wysokość „wolnych środków” ustaloną na dzień sprawozdania rocznego na kwotę 484.597,01 zł i wynikającą z różnic w spłatach kredytów gminy.

„Wolne środki” proponuje się przeznaczyć na zmniejszenie deficytu roku 2008. Ponieważ na dzień przygotowania projektu uchwały nie był sporządzony bilans, kwota ta jeszcze może ulec zmianie.

 

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Zenon Wajgert stwierdził, że są to zmiany kosmetyczne, zostały omówione na posiedzeniu komisji i uzyskały opinię pozytywną.

 

Dyskusja

Dyskusji brak.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych

Uchwała Nr XVI/87/2008 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2008 została przyjęta następującą ilością głosów:

„za” 14 głosów, „przeciw” – nie było, „wstrzymuję się” – 1 głos

 

Druk nr 2 – projekt uchwały w sprawie zmiany planu finansowego Gminnego Funduszu                                         Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 rok przedstawiła Skarbnik Gminy.

W związku z zamknięciem roku budżetowego 2007 nastąpiło urealnienie pozycji : „stan środków na dzień 01.01.2008 r.” z kwoty planowanej w dniu 20.12.2007 r.: 30.000 zł na kwotę: 28.953,85 zł. W związku z tym, po stronie wydatków, zmniejszono w paragrafie 4210 z kwoty : 7.000 zł na kwotę: 5.953,85 zł  plan na „zakup krzewów, kwiatów i drzewek”

 

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Zenon Wajgert stwierdził, że sprawy te  zostały omówione na posiedzeniu komisji i uzyskały opinię pozytywną.

Dyskusja – dyskusji brak.

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/88/2008 w sprawie zmiany planu finansowego Gminnego Funduszu                                         Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2008 przyjęta została jednogłośnie – 15 głosów „za”.

 

Druk nr 3 – projekt uchwały w sprawie poręczenia przez Gminę Ustronie Morskie weksla ,,in blanco” wystawionego Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie tytułem zabezpieczenia spłaty kwoty pożyczki inwestycyjnej udzielonej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w kwocie 855.880,00 złotych ( słownie: osiemset pięćdziesiąt pięć tysięcy osiemset osiemdziesiąt złotych i 00/100) w związku z realizacją przedsięwzięcia pn.: ,, Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”, powiększonej o kwotę odsetek przedstawiła Skarbnik Gminy.

Celem zmiany uchwały w sprawie poręczenia  Zawiązkowi Miast i Gmin Dorzecza Parsęty zabezpieczenia pożyczki inwestycyjnej ze środków NFOŚiGW jest zastąpienie poniższych zapisów uchwały nr X/44/2007 z dnia 25.06.2007 r.:

1.            w § 1.1. dotychczasowe brzmienie wyrażenia:

 „…pożyczki płatniczej…”  zastąpiono na „ ...pożyczki inwestycyjnej…”;

2.            w § 1.2. dotychczasowe brzmienie wyrażenia:

a)      „…zwrot nadpłaconych…”  zastąpiono na „ ...zwrot niezapłaconych…”;

b)  „…pożyczki płatniczej…”  zastąpiono na „ ...pożyczki inwestycyjnej…”.

Celem poręczenia weksli „in blanco” przez gminy uczestniczące w projekcie „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty” jest zabezpieczenie prawidłowej realizacji w/w projektu. Uchwały gmin w sprawie  udzielenia poręczenia są załącznikami wymaganymi do umowy o pożyczkę inwestycyjną na sfinansowanie wkładu własnego ,  zawartą pomiędzy Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.  Spłata pożyczki nastąpi w latach 2011-2022. Spłata poręczonych odsetek od pożyczki obciąży budżet Związku do 2022r.

 

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji BiRG Zenon Wajgert stwierdził, iż nie było to tematem posiedzenia niemniej sprawa jest znana, przedstawiona przejrzyście. Wnosi o podjęcie uchwały.

Dyskusja – dyskusji brak.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/89/2008w sprawie poręczenia przez Gminę Ustronie Morskie weksla ,,in blanco” wystawionego Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie tytułem zabezpieczenia spłaty kwoty pożyczki inwestycyjnej udzielonej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w kwocie 855.880,00 złotych ( słownie: osiemset pięćdziesiąt pięć tysięcy osiemset osiemdziesiąt złotych i 00/100) w związku z realizacją przedsięwzięcia pn.: ,, Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”, powiększonej o kwotę odsetek została przyjęta jednogłośnie – 14 głosów „za”

Druk nr 4 – projekt uchwały w sprawie ustalenia na terenie Gminy Ustronie Morskie miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową przedstawił Sekretarz Gminy.

Do 15 stycznia 2008 r. opłata miejscowa mogła być pobierana w tych miejscowościach, które znajdowały się w wykazie ustalonym w rozporządzeniu wojewody. Pomimo, iż w 2005 r. kompetencje w tym zakresie przyznane zostały ustawowo radom gmin, możliwość z ich skorzystania nastąpiła dopiero z chwilą wejścia w życie, właśnie w dniu 15 stycznia 2008 r., Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową. Określa ono minimalne warunki klimatyczne i krajobrazowe. Minimalne warunki klimatyczne spełniają miejscowości, w których powietrze musi być wolne od zanieczyszczeń przekraczających dopuszczalne stężenia ustalane na podstawie przepisów o ochronie środowiska. Nie mogą być w nich również przekroczone dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych.                     Na terenie gminy, w której leży miejscowość, powinien występować choćby jeden element istotny dla wypoczynku – przyrodniczy lub krajobrazowy. Ten pierwszy to według rozporządzenia lasy i użytki rolne zajmujące ponad 80 % powierzchni gminy, wody – morskie i śródlądowe, wody w kąpieliskach i urozmaicona rzeźba terenu. Do walorów krajobrazowych zalicza się nie tylko np. skałki, wąwozy, przełomy rzek, wodospady, jaskinie, groty, parki narodowe, ale także m.in. zabytki architektury i budownictwa, skanseny, muzea, miejsca martyrologii, a nawet imprezy kulturalne. W miejscowościach oprócz walorów przyrodniczych lub krajobrazowych powinny występować także minimalne warunki umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, a więc odpowiednia baza noclegowa. Według rozporządzenia b. Wojewody Koszalińskiego z dnia 1.08.1991 r. w sprawie ustalenia miejscowości na obszarze województwa koszalińskiego, w których pobiera się opłatę miejscową (Dz.Urz. Województwa Koszalińskiego Nr 11, poz. 118) na terenie gminy Ustronie Morskie do miejscowości tych zaliczone zostały: Ustronie Morskie, Sianożęty, Wieniotowo i Olszyna.   W obecnym projekcie proponuje się nazwy tych miejscowości utrzymać, tj. aby opłata miejscowa mogła być pobierana ponownie w Ustroniu Morskim, Sianożętach, Wieniotowie i Olszynie.    Miejscowości te położone są bowiem w bezpośrednim oddziaływaniu klimatu Morza Bałtyckiego. Jego bezpośrednie oddziaływanie najsilniej odczuwane jest właśnie w pasie o szerokości kilkuset metrów od brzgu, na którym występuje zjawisko aerozolu morskiego tzn. mgły stanowiącej mieszaninę mikrokropel wody morskiej ze śladowymi ilościami pierwiastków oraz związków chemicznych.   Spełniają one również wymogi klimatyczne określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, tj. powietrze atmosferyczne wolne jest od zanieczyszczeń przekraczających dopuszczalne stężenia. Nie występują również przekroczenia dopuszczalnego poziomu pól elektromagnetycznych.  Miejscowości te spełniają również minimalne warunki krajobrazowe w zakresie występowania tam elementów środowiska przyrodniczego istotnego dla wypoczynku oraz walorów krajoznawczych.                                                 Do elementów środowiska przyrodniczego wymaganych przez Rozporządzenie zaliczyć należy występowanie:

·         wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego,

·         wód w kąpieliskach morskichspełniających wymagania określone w przepisach prawa wodnego.

Występujące w w/w miejscowościach walory krajoznawcze to w szczególności ich położenie na terenie obszaru chronionego krajobrazu ,,Koszaliński Pas Nadmorski” a także występowanie Obszarów NATURA 2000:

·         Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski – specjalny obszar ochrony siedlisk,

·         Zatoka Pomorska – specjalny obszar ochrony ptaków

W nadmorskich miejscowościach w okresie letniego sezonu turystycznego organizowane są liczne imprezy kulturalne, do których zaliczyć można:

·         Wielka Majówka – Dni Ustronia Morskiego,

·         Warsztaty Artystyczne ,,Morka”,

·         Koncertowe Lato z muzyką,

·         Piknik Rodzinny,

·         Lato z Radiem.

 

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Zenon Wajgert stwierdził, że sprawy te zostały omówione na posiedzeniu komisji i uzyskały opinię pozytywną.

Dyskusja -  dyskusji brak.

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/90/2008 w sprawie ustalenia na terenie Gminy Ustronie Morskie miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową przedstawił Sekretarz Gminy została podjęta następującą ilością głosów:

„za” 13 głosów,  „przeciw” – nie było,  „wstrzymuję się” 2 głosy

 

Druk nr 5 – projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia opłaty miejscowej przedstawił Sekretarz Gminy.

Proponowana  zmiana dostosowuje brzmienie §1 ust.1 uchwały o opłacie miejscowej do zmienionej przez art. 54 pkt.2 lit.a ustawy z dnia 28.07.2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz.U z 2005 r., Nr 167, poz. 1399) treści art. 17 ust.1 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U z 2006 r., Nr 121, poz.844 z późn. zm.).

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Zenon Wajgert stwierdził, że sprawy te  zostały omówione na posiedzeniu komisji i uzyskały opinię pozytywną.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/91/2008 zmieniającej uchwałę w sprawie określenia opłaty miejscowej została przyjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”

 

Druk nr 6 – projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie poboru podatków lokalnych w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wynagrodzenia za inkaso przedstawiła Skarbnik Gminy

Z uwagi na zastrzeżenia zgłaszane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, co do treści uchwał w okolicznych gminach, dotyczących poboru podatków lokalnych w drodze inkasa – zaistniała potrzeba zmiany treści przedmiotowej uchwały, obowiązującej na terenie gminy Ustronie Morskie. Zmiany te dotyczą takich kwestii jak: literalne wyartykułowanie uprawnień inkasentów do poboru zaległości oraz terminu do rozliczenia się z organem podatkowym. Trzecia zmiana dotyczy obowiązku inkasenta do uzyskania w siedzibie organu podatkowego, przed poborem zaległości, informacji, co do jej wysokości (obejmującej należność główną i odsetki).

Dyskusja -dyskusji brak.

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/92/2008 zmieniająca uchwałę w sprawie poboru podatków lokalnych w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wynagrodzenia za inkaso została podjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”.

 

Druk nr 7 – projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego przedstawił Sekretarz Gminy.

Opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego stanowią przychody środków specjalnych
i przeznaczone są na m.in. przebudowę, remonty i utrzymanie dróg

Za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego uchwałą z 2004 r. ustalone zostały roczne stawki opłat za 1m2 powierzchni pasa drogi gminnej zajętej przez rzut poziomy urządzenia.

Przy umieszczaniu urządzeń wod–kan w uchwale zastosowano ulgę w postaci obniżenia wymienionych stawek do wysokości 1%.

W związku z tym, że od 2006 r. majątek wod-kan został przekazany z terenu gminy do „Miejskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. w Kołobrzegu proponuje się ujednolicenie stawek z tego tytułu dla wszystkich operatorów mediów (telekomunikacji, sieci gazownicze, elektryczne, wod-kan).

Ujednolicenie to nastąpiłoby od 1 lipca 2008 roku tj. po zakończeniu budowy sieci wod-kan realizowanej z funduszu spójności.

Opinia Komisji: Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Krystyna Wrochna poinformowała radnych, iż zmiany te były przedmiotem analizy na posiedzeniu komisji. Proponowane zmiany jednogłośnie uzyskały opinię pozytywną.

 

Dyskusja – dyskusji brak.

 

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

 

Uchwała Nr XVI/93/2008 zmieniająca uchwałę w sprawie wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego została podjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”.

 

 

 

Druk nr 8 -  w sprawie wydzierżawienia nieruchomości w Ustroniu Morskim przedstawiła Kierownik Referatu Wiesława Świecka.

Niniejszy projekt uchwały Rady Gminy związany jest z wnioskami o dzierżawę nieruchomości oraz ze zmianą art. 18 pkt. 9 lit. a) ustawy o samorządzie gminnym zaliczającej do wyłącznej właściwości rady gminy nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości oraz ich wydzierżawianie na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony, a także, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Terminy wymienionych w § 1 umów wygasają z dniem 31 marca i 30 kwietnia 2008 r. Określony w pkt. 1 lokal użytkowy wykorzystywany jest na gabinet kosmetyczny a działka gruntu oznaczona w pkt. 2 zabudowana jest pawilonem handlowym. Dzierżawcy wywiązują z zapłaty czynszu dzierżawnego.

 

Dyskusja – dyskusji brak.

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/94/2008 w sprawie wydzierżawienia nieruchomości w Ustroniu Morskim została przyjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”

 

Druk nr 9 – projekt uchwały w sprawie  zamiany  nieruchomości położonych w Ustroniu Morskim przy ulicy Rolnej przedstawiła Kierownik Referatu Wiesława Świecka.

Właściciele obecnej działki Nr 28/50 , Małgorzata i Wojciech Zborowscy wystąpili w 2006 roku o sprzedaż części gminnej działki w celu poprawy warunków zagospodarowania posiadanej własnej nieruchomości , która ma mało funkcjonalny kształt trójkąta i wierzchołkiem wchodzi w drogę gminną.  Dokonanie tej zamiany jest w pełni uzasadnione gdyż pozwoli na uregulowanie stanu własności drogi gminnej oraz poprawi warunki zagospodarowania działki Nr 28/50. Zamiana jest również zgodna z miejscowym planem  zagospodarowania przestrzennego.

 

Opinia Komisji: Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Krystyna Wrochna poinformowała radnych, iż sprawa ta była przedmiotem analizy na posiedzeniu komisji. Propozycja uzyskała opinię pozytywną.

 

Dyskusja – dyskusji brak.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

 

Uchwała Nr XVI/95/2008 w sprawie zamiany nieruchomości położonych w Ustroniu Morskim przy ulicy Rolnej została przyjęta następującą ilością głosów:

„za” 14 głosów, „przeciw” – nie było, „wstrzymuję się” – 1 głos.

 

 

Druk nr 10 - w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2008-2010  dla  Gminy Ustronie Morskie przedstawiła Jolanta Waligóra.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ( art. 10) określa, że przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy. Program uchwala Rada Gminy. Wójt Gminy w celu realizacji zadań opracowuje projekt Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, uwzględniając zadania określone w art. 2 ust. 1 – 3 oraz kierunki wynikające z Krajowego Programu.

Gminny Program stanowi część gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych.

 

Dyskusja – dyskusji brak.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/96/2008 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2008-2010  dla  Gminy Ustronie Morskie została przyjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”.

 

 

Druk nr 11 – projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy,  szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania przedstawił  Sekretarz Gminy.

Projekt niniejszej uchwały przygotowany został w oparciu o art. 30 ust. 6 – ustawy – Karta Nauczyciela, który wymaga, aby organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego corocznie w drodze regulaminu obowiązującego od 01 stycznia do 31 grudnia danego roku określiły: dodatek motywacyjnego, dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjnego, dodatek za  warunki pracy, a ponadto szczegółowe warunki obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,  wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania.

Projekt regulaminu został przedstawiony do uzgodnienia Związkowi Nauczycielstwa Polskiego działającemu w szkołach i przedszkolu na terenie Gminy Ustronie Morskie.

 

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych i Porządku Publicznego Krzysztof Grzywnowicz poinformował radnych, iż projekt uchwały zyskał akceptację komisji, opinia jednogłośnie pozytywna.

Dyskusja – dyskusji brak.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

 

Uchwała Nr XVI/97/2008 w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania została przyjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”

 

 

Druk nr 12 – projekt uchwały na wniosek Przewodniczącego Rady przedstawił Sekretarz Gminy.

Poinformował zebranych, iż dnia 20 lutego br. Pan --------- złożył do tut. Rady skargę na bezczynność organu gminy – Wójta Gminy Ustronie Morskie w związku z nie udzieleniem w/w odpowiedzi na pismo z dnia 4.08.2007 r. Brak tej odpowiedzi potwierdzony został we właściwym dla załatwienia pisma Referacie Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy a w stosunku do pracownika odpowiedzialnego za zaistniałą sytuację wyciągnięto stosowne konsekwencje służbowe przewidziane w kodeksie pracy.

Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej poinformowała radnych, iż sprawa ta była dokładnie analizowana na posiedzeniu komisji. Uznano, iż część skargi dotycząca braku odpowiedzi na złożone pismo jest zasadna.  W związku z powyższym przygotowany został niniejszy projekt uchwały.

 

Dyskusja – brak dyskusji.

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

Uchwała Nr XVI/98/2008 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy została przyjęta jednogłośnie – 15 głosów „za””.

 

 

Druk nr 13 -  w sprawie zatwierdzenia do realizacji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustroniu Morskim partnerskich projektów systemowych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przedstawiła Skarbnik Gminy.

Opinia Komisji: Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Zenon Wajgert stwierdził, że sprawy te  zostały omówione na posiedzeniu komisji i uzyskały opinię pozytywną.

 

Dyskusja – dyskusji brak.

 

Głosowanie, w głosowaniu udział wzięło 15 radnych.

 

Uchwała Nr XVI/99/2008w sprawie zatwierdzenia do realizacji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustroniu Morskim partnerskich projektów systemowych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego została przyjęta jednogłośnie – 15 głosów „za”.

 

Ad 4.  Głos mieszkańców.

Nie było chętnych do zabrania głosu.

 

Ad 5/6. Interpelacje, zapytania. Wolne wnioski.

Radny Stefan Dymański Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował zebranych o kontroli Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim. Wszystkie uwagi i zalecenia z poprzedniej kontroli zostały usunięte lub trwają nad nimi prace. Komisja Rewizyjna jednogłośnie stwierdziła, że na dzień dzisiejszy działalność GOK jest bardzo dobra. Plany na przyszłość nowej Pani Dyrektor rokują  pozytywne zmiany.

Komisja Rewizyjna proponuje, aby Komisja Spraw Społecznych i Porządku Publicznego oraz Komisja Budżetu dokonała analizy obowiązującej uchwały w sprawie poboru opłaty miejscowej, szczególnie na zapis § 2. Gro pracy związanej z opłatą miejscową spoczywa na GOK-u tj. pobór opłaty, rozliczenia, itd. Czy jest zasadnym, aby GOK prowadził dokumentację z tym związaną ?

Z działalności bieżącej wynika, iż w okresie ferii był dobrze zagospodarowany czas dzieci i młodzieży. Wypracowano różne formy spędzania przez nich czasu. Pan Dymański wyraził szacunek dla działań Pani Dyrektor.

Komisja dokonała także kontroli remontu świetlicy wiejskiej w Rusowie. Ocena remontu jest pozytywna. Wiele prac wykonała Rada Sołecka i mieszkańcy. Wiele słów uznania należy się sołtysowi, radnym Annie Britzen i Markowi Rojkowi. Tam teraz tętni życie.

Komisja wnioskuje o zwiększenie środków finansowych na dokończenie pomieszczeń socjalnych w świetlicy.

Odnośnie umów dzierżawnych:

1)      Kawiarnia Rejs – komisja uważa, że umowa ta wymaga renegocjacji, obiekt powinien pracować cały rok. Dzierżawca traktuje ten lokal komercyjnie.

2)      Kino Pegaz – zrealizowano wnioski z poprzedniej kontroli GOK

Przewodniczący Rady stwierdził, iż poszczególne komisje Rady zajmą się zgłoszonym tematem. Komisja Rewizyjna otrzyma odpowiedź.

Radny Zenon Wajgert zwrócił się z prośbą o przegląd stanu dróg gruntowych na terenie gminy, prosi, aby szczególną uwagę zwrócić na drogę od ul. Wrzosowej do ul. Koszalińskiej i ul. Malechowskiej.

Radna Dorota Gałęzowska poinformowała, iż w pasie chodnika przy ul. Wojska Polskiego trwają prace budowlane. Ponowne ułożenie chodnika jest niechlujnie wykonane, wiele płytek zostało połamanych. Prosi o interwencję.

Przewodniczący Rady poinformował, iż ul. Wojska Polskiego jest drogą powiatową. To Powiat wydaje zezwolenie na ewentualne roboty drogowe i powiat sprawuje nadzór.

Radna Anna Britzen podziękowała za ciepłe słowa i uznanie.  Środki finansowe na remont świetlicy są skrupulatnie rozliczane, starają się czynić oszczędności tam gdzie jest to możliwe. Zakupiono nowe okna, a obrabiać je będą mieszkańcy we własnym zakresie. Najbardziej zależy im na nowym orynnowieniu obiektu.

 

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady zamknął XVI Sesję Rady Gminy w Ustroniu Morskim.

 

Protokołowała

Ewa Oksenfeld